Tiltų tiesimas pokyčių laikais ir kaip suderinti darbą Europos ir Azijos rinkose? Apie tai portalui Structum.lt interviu pasakoja architektas ir studijos „NEXT Architects“ partneris Michelas Schreinemachersas.
Architektas iš Nyderlandų spalio 27 d. Vilniuje vyksiančioje STRUCTUM tarptautinėje konferencijoje „Connecting Bridges“ pristatys pranešimą apie tiltų projektavimą (REGISTRACIJA).
„NEXT Architects“ – tarptautinė architektų agentūra, jau daugiau nei dvidešimt metų dirbanti tarp Pekino ir Amsterdamo, vysto daugybę projektų, apimančių visą architektūros srities spektrą nuo privačių gyvenamųjų namų projektų iki interjero architektūros, miestų planavimo, tiltų projektavimo.
„NEXT Architects“ eksperimentuoja su architektūra kaip kultūros ir vietos tapatybe, transformuoja kraštovaizdį, išsaugodami biologinę įvairovę. Interviu Michelas Schreinemachersas – „NEXT Architects“ vadovas ir architektas – pasidalys apie infrastruktūros projektus ir agentūros propaguojamas vertybes bei tikslus.
– Kaip pradėjote savo kelionę architektūroje?
– Savo kelionę pradėjau Delfte (miestas Vakarų Nyderlanduose), Architektūros fakultete, Delfto technologijos universitete. Degiau noru prisidėti prie bendruomenės permąstydamas, kurdamas ir bendradarbiaudamas, stengiausi sukurti pridėtinę vertę mūsų gyvenamajai aplinkai.
– „NEXT Architects“ buvo įkurti 1999 metais Nyderlanduose, Amsterdame. 2004 metais atidarėte antrą biurą Kinijoje, Pekine. Kokie skirtumai išryškėjo tarp Europos ir Azijos dizaino kontekste?
– Vienas iš ,,NEXT Architects“ partnerių, Johnas van de Wateris išleido knygą pavadinimu „Tu negali pakeisti Kinijos, Kinija pakeičia tave“ (angl. „You Can’t Change China, China Changes You“), kurioje aprašo, ką reiškia dirbti su visiškai kitokia kultūra. Projektai turi skirtingą naratyvą, skiriasi ir tai, kaip mes priimame bei dirbame kurdami architektūrinį dizainą.
– 2016 metais užbaigėte ,,Lucky Knot“ tilto projektą Meisi ežero rajone, Čangšoje, Kinijoje. Kaip priartėjote prie projekto idėjos? Kas buvo pagrindinis įkvėpimas dizainui?
– Stulbinantis raudonasis „Lucky Knot“ tiltas yra susikertančių pasaulių derinys: tradicinės Kinų kultūros ir modernios, racionalios architektūros. Forma buvo įkvėpta begalinio „Möbius“ žiedo principo ir referuoja į kinų mazgų meną. 185 metrų tiltas virš Drakono Karaliaus uosto upės (angl. Dragon King Harbor River) Čangšoje, Kinijoje, jau tapo ikona augančiame mieste. Šio akį traukiančio pėsčiųjų tilto sėkmė slypi kultūros, technologijų, inovacijų, architektūros ir įspūdingo reginio sintezėje.
Julien Lanoo nuotr.
– Šiais laikais tvarumas yra itin dažnai eskaluojama tema. Ką reiškia ,,NEXT Architect“ turėti tvarų požiūrį į architektūrą? Kaip manote, kokios yra svarbiausios tiltų tiesimo ir projektavimo naujovės tvarumo kontekste?
– Kai šeštajame ir septintajame dešimtmečiuose infrastruktūra rodė didžiulį augimą, buvo svarbu visiems suteikti laisvės ir nepriklausomybės jausmą mobilumo srityje. Dabar susiduriame su klimato kaitos, kaip vienos iš didesnių problemų, neigiamomis ypatybėmis, kurių, atrodo, nesugebame išspręsti. Kol kas.
Anuomet daugiausia dėmesio buvo skiriama greitkeliams ir greitkelių tiltams, dabar matome tvaraus judėjimo tendencijas miestuose, siekiama sukurti daugiau dviračių juostų ir kovoti su iš praeities kylančiais barjerais. Tad pėsčiųjų ir dviračių tilto tiesimas savaime yra tvarus.
– Kokių pokyčių laukia tiltų statyba ir projektavimas?
Esame pereinamajame laikotarpyje. Galima sakyti, kad klimato kaita yra postūmis įvairioms permainoms. Dėl energetikos pertvarkos ir atsirandančių geopolitinių pokyčių susiduriame su didžiulėmis problemomis, tačiau tai suteikia ir daug galimybių. Mes kuriame vis geriau suprasdami medžiagų panaudojimo galimybes, įtrauktį, energijos suvartojimą, biologinę įvairovę ir darbą su atsinaujinančiais šaltiniais.
– Koks yra kitas „NEXT Architects“ žingsnis?
Net jei puikus dizainas negali apsaugoti pasaulio, turint omenyje visas dabartines problemas ir suvaržymus, manau, kad jis gali suburti, ugdyti sąmoningumą, taigi ir rūpintis. Mes klestime nuo dizaino tobulumo, kuris žadina mumyse aukščiausios kokybės kūrybą.
Kviečiame susipažinti gyvai su M. Schreinemachersu ir plačiau išgirsti apie tiltų tiesybą pokyčių laikais STRUCTUM tarptautinėje infrastruktūros konferencijoje „Connecting Bridges“.
Konferencija vyks Spalio 27 d. 10 val. „Multikino“, PC „Ozas“, Ozo g. 18, Vilniuje.