APLINKĄ TAUSOJANTYS STATYBOS PRODUKTAI IR TECHNOLOGIJOS


Būtinybė saugoti mūsų planetą nuo klimato kaitos, taršos bei Žemės išteklių eikvojimo šiuo metu yra kaip niekad aktualios temos.

Į ekologiją jau seniai kreipia dėmesį ir statybų pramonė tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje: vis dažniau užsakovai pageidauja kuo „žalesnių“ statybų sprendimų ir atitikties tokiems visuotinai pripažintiems tarptautiniams sertifikatams kaip BREEAM. Be to, vis daugiau įmonių geba tuos reikalavimus įgyvendinti, ką ne kartą atspindėjome žurnale „Structum“.

Tad kokie sprendimai ir produktai padeda statyti aplinkai palankius pastatus? Štai keli darnios statybos principai.

SUMANUS PROJEKTAVIMAS

Darnumas prasideda nuo dizaino. Paprastai mažesni pastatai yra palankesni aplinkai. Be to, juos pigiau išlaikyti. Protingas dizainas yra toks, kuris padeda kaip įmanoma labiau išnaudoti turimą erdvę.

TINKAMAS LANGŲ IŠDĖSTYMAS

Toks paprastas dalykas, kaip gerai apgalvotas langų išdėstymas, kad būtų maksimaliai išnaudota natūrali dienos šviesa, padeda pasiekti įspūdingų rezultatų: gerokai sumažinti ne tik apšvietimo, bet ir šildymo išlaidas.

GERA IZOLIACIJA

Padeda patalpoms neperkaisti per karščius ir sulaiko šilumą žiemą. Taip sumažinamas šildymo ir vėsinimo poreikis.

PATVARIOS MEDŽIAGOS

Vis svarbesnis tampa kuo ilgesnis pastato eksploatavimo laikas. Tokios patvarios medžiagos, kaip plytos, akmuo ar betonas, gyvuoja ilgiau ir yra palankesnės aplinkai, kai pastatą tenka nugriauti.

DARNIOS, BIOLOGIŠKAI SKAIDŽIOS IR PERDIRBAMOS MEDŽIAGOS

Perdirbtų produktų, tokių kaip pjautinė mediena, plastikas ar stiklas, naudojimas yra mažiau žalingas aplinkai nei naujų pirkimas. Biologiškai skaidžios medžiagos taip pat padeda sumažinti energijos išlaidas ir taršą.

VANDENS TAUPYMO ĮRENGINIAI

Lengviausia taupyti vandenį, įdiegus įrenginius, kurie padeda sumažinti klozetų, čiaupų ir dušų galvučių vandens srovę.

GEOTERMINIS ŠILDYMAS

Geoterminė šildymo sistema seniai nebe naujiena Lietuvoje. Lieka tik priminti, kad ji – itin energiškai efektyvi ir padeda sutaupyti energijos bei sumažinti šildymo išlaidas.

SAULĖS ĮDARBINIMAS

Saulės elektrinės įdiegimas gali būti nepigus, bet ilgainiui jis padeda sutaupyti energijos ir pinigų. Be to, tai – aplinkai palankus sprendimas.

INOVACIJŲ TYRINĖJIMAS

Vystantis įvairioms technologijoms, pavyzdžiui, 3D spausdinimui, ateityje statyti aplinkai palankius namus bus dar lengviau. Jau dabar Kinijos kompanija, pritaikiusi šią technologiją, išspausdino 10 betoninių namų iš perdirbamų medžiagų vos per 24 valandas. CO2 pėdsakas dėl šios technologijos buvo gerokai mažesnis, nei paliktų tradicinė statyba, o tokių pastatų išlaikymas yra pigesnis.

APLINKAI PALANKIOS MEDŽIAGOS

Dažniausiai statybose naudojamas betonas, bet jį gaminant kasmet į aplinką išskiriamos tonos šiltnamio efektą skatinančių CO2 dujų, kurios lemia klimato kaitą.

Egzistuoja ir „žalesnių“ betono alternatyvų. Štai keletas jų.

Šiaudų briketai. Šiaudai – viena seniausių statybinių medžiagų. Šiaudų briketai gali pakeisti įvairias medžiagas: betoną, medį, gipsą, tinką, stiklo pluoštą ar akmenį. Gerai supresuoti šiaudų briketai natūraliai turi labai aukštą šilumos ir šalčio izoliaciją, be to, yra palankūs aplinkai.

„Grasscrete“ – taip vadinamas betonas su žolės intarpais. Tai leidžia sumažinti betono sunaudojimą ir padeda gerinti kritulių sugėrimą bei drenažą.

Plūktas molis – dar viena į šiuolaikinę statybą grįžusi, nuo seno žinoma statybinė medžiaga, kuri gali būti itin ilgalaikė.

Mokslininkai jau kuria betoną, gaminamą iš perdirbto plastiko ir atliekų. Tokia medžiaga padėtų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.

Mediena. Kas gali būti ekologiškiau už seną gerą medį? Ne tik dėl to, kad augdami medžiai sugeria CO2, bet ir todėl, kad iš jų gaminant statybos produktus eikvojama mažiau energijos, o miškai, jei tinkamai prižiūrimi, atsinaujina.

Micelis yra ateities statybų medžiaga, kuri yra visiškai natūrali, sudaryta iš grybų ir grybelio. Micelis gali augti aplink kompostą ir kitas natūralias medžiagas, o išdžiovintas tapti lengvomis, bet stipriomis plytomis.

Gelžakmuo – dar viena nauja medžiaga, sukurta iš perdirbtų medžiagų, įskaitant plieno dulkes, kurias išskiria plieno pramonė. Ši betoną primenanti statybinė medžiaga yra net tvirtesnė už jį. Dar daugiau – unikali medžiaga džiūdama ir kietėdama sugeria ir sulaiko viduje anglies dvideginį.

Betonas iš dulkių – dar viena betono alternatyva, gaminama iš lakiųjų pelenų, išsiskiriančių deginant anglį. Taip 97 % tradicinių betono sudedamųjų dalių gali būti pakeičiamos perdirbta medžiaga.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Savarankiškas, bet neatsiskyrėlis

Namas, kuriame sumontuotos autonominės inžinerinės sistemos, t. y. vadinamasis offgrid’as, nebūtinai turi stūksoti atokioje vietovėje. Didėjant centralizuoto elektros energijos tiekimo…

Has photos

Tiltai jungia žmoniją

Tiltai yra labai svarbios transporto tinklų grandys, jungiančios kelius, greitkelius ir geležinkelių sistemas, padedančios mažinti eismo spūstis. Tačiau kiekviena tokia…

1
Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų