DHL skubių siuntų terminalas
DHL skubių siuntų terminalas Vilniuje.

Prie Vilniaus oro uosto – naujas, inovatyviais sprendimais išsiskiriantis DHL skubių siuntų terminalas


Prieš pusmetį pradėjo veikti naujas didžiausiai pasaulyje logistikos bendrovei „Deutsche Post DHL Group“ (DPDHL) priklausančios įmonės „DHL Lietuva“ skubių siuntų terminalas.

Kaip ir dera pasaulinės inovacijų lyderės objektui, jis atitinka aukščiausius tvarumo standartus, o inovatyvios technologijos jame įdiegtos siekiant ne tik kuo labiau padidinti darbo proceso našumą, bet ir užtikrinti darbuotojų gerovę.

Naujasis DHL skubių siuntų terminalas, besiribojantis su Vilniaus oro uosto teritorija ir dėl to galintis, be kita ko, itin operatyviai išsiųsti ir priimti bei išskirstyti siuntas, gabenamas oro transportu, suprojektuotas laikantis griežtų 220 šalyse veiklą plėtojančios tarptautinės logistikos bendrovės DPDHL korporacinių reikalavimų ir remiantis jos gerąja tokių objektų statybos patirtimi.

dhl skubiu siuntu terminalas

Itin ambicingas tikslas: neutralus verslo poveikis klimatui

„Korporacija DHL siekia, kad nuo 2030 metų visų jos padalinių pastatų CO2 emisija būtų nulinė, t. y. visur būtų vartojama tik žalioji energija, kurią arba pirktume, arba patys gamintume“, – pabrėžia „DHL Lietuva“ vadovas Mindaugas Pivoriūnas ir sako, kad pirmieji svarbūs žingsniai šio tvaraus tikslo link naujajame terminale jau žengti.

Pirma, sukurta elektromobilių įkrovimo infrastruktūra, įrengta 16 įkrovimo vietų tarnybiniam elektrotransportui. Pasak M. Pivoriūno, neilgai trukus visas įmonės automobilių parkas bus sudarytas tik iš elektromobilių, 16–17 procentų siuntų jais jau pristatoma. Elektromobilių įkrovimo stotelė, skirta tarnybiniam bei asmeniniam transportui, įrengta ir darbuotojų automobilių stovėjimo aikštelėje.

Antras didelis žingsnis – jau šiais metais planuojama pradėti vartoti tik vietoje gaminamą saulės elektros energiją.

dhl skubiu siuntu terminalas

Dar vienas tvarus sprendinys – tiek biuro, tiek gamybinėse patalpose įrengtas geoterminis šildymas ir įdiegta vieninga efektyvaus pastato valdymo sistema (angl. Building management system, toliau – BMS), sekanti visus mikroklimato rodiklius ir automatiškai reguliuojanti vėdinimą bei šildymą.

Inovatyviam pastatui jau yra suteiktas BREEAM tvarumo sertifikatas. „Šiais metais taip pat gavome TAPA sertifikatą, patvirtinantį, kad pastatas atitinka infrastruktūros saugumo reikalavimus, kuriais siekiama užtikrinti didelės vertės krovinių sandėliavimo saugumą ir patikimumą“, – sako „DHL Lietuva“ vadovas.

Projekto įgyvendinimo Iššūkiai

Pasak M. Pivoriūno, visi nauji pastatai turi atitikti bendrą DHL pastatų architektūrinę koncepciją, todėl architektūrinių sprendinių gaires pagal jau esamus atitinkamus korporacijos objektus pateikė vyriausiosios būstinės architektai, o dizaino biuras nurodė, kaip turi atrodyti pastato fasadas. Buvo galima koreguoti tik pastato aukštį ir formą atsižvelgiant į sklypo plotą ir išsidėstymą.

Tačiau konkretūs projektavimo sprendimai, susiję tiek su technologine įranga, tiek su erdvės planavimu, tiek su BMS, geoterminiu šildymu, infrastruktūra, buvo priimami pasitelkus vietos profesionalus.

„DHL Lietuva“ vadovo nuomone, vienas didžiausių iššūkių buvo apskaičiuoti, kokio ploto biuro reikia, kad jame ir po 10 metų pakaktų darbo vietų. Dėl verslo plėtros, teisinės bazės pakeitimų ir kitų priežasčių jis, deja, jau dabar beveik 100 procentų užpildytas, tačiau laviruoti leidžia hibridinio darbo modelis.

dhl skubiu siuntu terminalas

Norint kuo geriau išnaudoti biuro erdves, buvo nuspręsta perprojektuoti švedų architektų parengtą biuro vidaus projektą. Dabar, be atvirų erdvių (angl. open space), yra ir patalpų 2–3 žmonėms, įvairaus dydžio susirinkimų kambarių, o skyrių erdvės įvairuoja priklausomai nuo darbo pobūdžio, tačiau iš esmės kiekvienas darbuotojas gali specialioje darbo vietų ir susirinkimų kambarių rezervavimo sistemoje rezervuoti vietą bet kurioje erdvėje, žinoma, jeigu nori ir gali ten dirbti pagal savo darbo funkcijas.

Visus asmeninius daiktus darbuotojai palieka rakinamose spintelėse, į darbo vietą eina tik su kompiuteriais ir baigę darbą ant stalo nieko nepalieka.

DHL rūpi visų jų darbuotojų gerovė

Bendrovė DHL, pastaruosius dvejus metus pripažinta geriausia pasaulyje vieta dirbti, ir toliau skiria daug dėmesio darbuotojų gerovei.

Prie to prisideda ir inovacijos: naujajame DHL skubių siuntų terminale sumontuota inovatyvi dviejų lygių paskirstymo linija su lazeriniais įrenginiais ne tik automatiškai pasveria ir surūšiuoja daugiau kaip 3600 siuntų per valandą, bet ir atskiria muitintinas siuntas, taip ženkliai pagreitindama darbo procesą ir labai sumažindama rankinio darbo darbuotojams. Antra vertus, dabar jie, užuot stumdę siuntas, turi prižiūrėti, kaip veikia įrenginiai, todėl jiems, pasak M. Pivoriūno, sudaromos sąlygos kelti kvalifikaciją.

Terminale yra valgykla, kavos ir poilsio zonų, kuriose darbuotojai gali ir pailsėti, ir dirbti, rengti susitikimus, o vadinamuosiuose tylos kambariukuose patogu visiškai konfidencialiai telefonu aptarti darbinius ar svarbius asmeninius reikalus. Panorėjus per pertraukėles galima pakilti į lauko baldais apstatytą terasą ant pastato stogo ir su kavos puodeliu rankoje stebėti kylančius bei besileidžiančius lėktuvus.

Vietoj planuoto archyvo įrengtoje sporto salėje gausu išmanios sporto įrangos, visi darbuotojai gali sportuoti pagal savo programas kaip sporto klube arba, susikūrę paskyrą specialioje programėlėje, užsisakyti virtualiojo trenerio sudarytą asmeninių treniruočių programą.

DHL svarbu, kad jos įmonėse būtų sudarytos visos sąlygos dirbti neįgaliesiems, tad jiems visiškai pritaikytas ir naujasis terminalas, dviejų aukštų dalyje įrengti specialūs „Schindler“ liftai. „Tai žinomas prekių ženklas, manau, nieko neturėtų stebinti, kad pasirinktas būtent jis“, – sako M. Pivoriūnas.

Terminalas veikia ilgalaikės nuomos pagrindais

Naujojo DHL skubių siuntų terminalo build-to-suit tipo projektą finansavo investicijų valdymo bendrovės UAB „Eika Asset Management“ fondas UAB „Eika Real Estate Fund“ (EREF).

Projektą design and build principu, kai generalinis rangovas atsakingas nuo projektavimo iki „raktų perdavimo“ užsakovui, sėkmingai ir laiku įgyvendino generalinis rangovas – UAB „Eikos statyba“. Į projektą investavęs daugiau kaip 6 mln. eurų, EREF ir toliau liko terminalo savininku, o įmonė „DHL Lietuva“ tapo pirmąja ilgalaike nuomininke.

Inovatyvus visas projektavimo procesas

Sklandžią naujojo DHL skubių siuntų terminalo projekto eigą nuo techniškai ir ekonomiškai pagrįsto pasiūlymo parengimo iki projekto realizavimo ir atidavimo eksploatuoti užtikrino UAB „Projektų rengimo biuras“ architektai ir inžinieriai. Jie projektavo terminalo pastato konstrukcijas ir jam funkcionuoti reikalingas inžinerines sistemas.

„Sprendiniai buvo glaudžiai derinami su užsakovu, projektuojama pagal jo technologiją ir laikantis tų standartų, kuriuos jis taiko projektuodamas visus savo pastatus visose šalyse“, – sako įmonės vadovas Andrius Daukantas.

Daug kas buvo standartizuota, kai kuriuos dalykus teko pritaikyti pagal situaciją, vietos reglamentus, taip pat buvo siekiama atitikti BREEAM reikalavimus (užsakovas šį standartizavimą pasirinko darbo projekto stadijos metu). Pastatui suteiktas BREEAM įvertinimas „Very good“.

Pastato vieta ir tiesioginis funkcinis ryšys su Vilniaus tarpautiniu oro uostu pareikalavo daug tarpinstitucinio derinimo nuo pat pastato projektavimo pradžios iki statybų užbaigimo etapo.

Terminalo pastatą sudaro dviejų aukštų dalis, skirta administracijai bei lankytojams, ir vieno aukšto dalis kroviniams paskirstyti (pagrindinė terminalo patalpa). Su šiuo korpusu funkciškai susieti krovimo šliuzai krovininiams mikroautobusams pakrauti ir iškrauti, iš viso 42 vietos. Sunkiasvoriam transportui suprojektuotos aštuonios krovimo rampos.

dhl skubiu siuntu terminalas

Daugiausia netipinių sprendinių, pasak Marijos Naujokaitytės, vienos iš terminalo projektą rengusių architekčių, pareikalavo konvejerių linija, prie kurios teko pritaikyti pastato inžinerines sistemas, iškrovimo rampas, užtikrinti pastato priešgaisrinius reikalavimus.

Konvejerių sistema yra dviejų lygių, todėl jai reikėjo įrengti mezaniną, po kuriuo turėjo tilpti gesinimo sistemos ir kiti inžineriniai tinklai.

„Suprojektavome 67 metrų ilgio ir 37 metrų pločio švarią, t. y. be vidinių atramų, terminalo salę“, – priduria A. Daukantas.

Ant pastato stogo buvo suprojektuota apžvalgos aikštelė-terasa. Taip pat buvo numatyta vieta įmonės reklamai, kuri būtų matoma iš viršaus, skrendantiems lėktuvais.

Inžinerinėms sistemoms valdyti buvo suprojektuota BMS (angl. Building management system). Pastato projektas yra išskirtinis dėl geoterminio šildymo sistemos.

„Esame suprojektavę kelis šimtus tūkstančius kvadratinių metrų sandėlių, ir nėra buvę, kad kas nors pageidautų juose geoterminio šildymo, nes tai yra labai brangu įrengti“, – sako A. Daukantas.

Įgyvendinant inovatyvius sprendinius, inovatyvus buvo ir pats projektavimo procesas – jis vyko taikant BIM (angl. Building Information Modeling) technologiją.

dhl skubiu siuntu terminalas

Darbo vietos efektyvumo ir darbuotojų gerovės didinimas „Ergolain“ baldų sprendimais

Planuojant baldus biure, kuriame pirmenybė teikiama darbuotojų gerovei ir produktyvumui, reikia individualaus požiūrio, atsižvelgti į unikalius kiekvieno projekto reikalavimus. „Ergolain“ komanda „DHL Lietuva“ biure pasirūpino baldais ir interjero sprendimais iš viso 200 vietų darbo zonose, valgomojo ir poilsio erdvėse, akustiniuose kambariuose, amfiteatre, susitikimų ir konferencijų salėse.

„Ergolain“, pripažindama ergonomikos svarbą darbuotojų sveikatai ir produktyvumui, naujajam biurui kruopščiai atrinko ergonomiškas kėdes ir stalus. Šie baldai sukurti taip, kad palaikytų taisyklingą laikyseną, mažintų raumenų bei kaulų sistemos sutrikimų riziką ir didintų komfortą dirbant ilgesnį laiką.

Ergonomiškose kėdėse įdiegtos reguliuojamos funkcijos, juosmens atrama ir orui laidžios medžiagos užtikrina, kad darbuotojai visą dieną išlaikys optimalią laikyseną ir galės susikaupti. Reguliuojamo aukščio stalai leidžia lengvai pereiti iš sėdimos į stovimą padėtį, skatina judėjimą ir mažina sėdimą veiklą.

Siekdami išspręsti biurui įprasto triukšmo problemą, „Ergolain“ profesionalai biure pasiūlė veiksmingų akustinių sprendimų. Akustinės ryškiaspalvės stalo pertvaros sugeria triukšmą, suteikia darbo vietai privatumo, tačiau neatriboja nuo kitų darbuotojų, leidžia jaustis kolektyvo dalimi.

dhl skubiu siuntu terminalas

Privatiems pokalbiams pritaikyti akustiniai minkštasuoliai aukštomis atkaltėmis, kurios padeda sukurti atskiras susitikimų salas. Individualiam darbui skirtuose akustiniuose kambariuose parinktos aktyvaus sėdėjimo kėdės ir tinkamas akustines savybes užtikrinančios akustinės sienų plokštės.

Biure yra ir netradicinių sprendimų – akį traukia metalines tvoras primenančios lentynos, sūpynės koridoriuose, DHL logotipo spalvų magnetinė lenta. Vienoje iš posėdžių salių įprastas kėdes pakeitė ergonomiški kamuoliai GLOBE, poilsio kambaryje gausu nuotaikingų skirtingų minkštų krėslų ir fotelių, kuriuos darbuotojai gali rinkis pagal nuotaiką.

Mažiau formaliems susitikimams biure įrengtas amfiteatras: susitikimai tokioje erdvėje skatina ne tik labiau atsipalaiduoti – čia patogu organizuoti įvairias įmonės veiklas, stebėti pranešimo medžiagą ir pranešėją.

dhl skubiu siuntu terminalas

Šiuolaikiškoms darbo erdvėms – išskirtinės pertvaros

Suprojektuoti, pagaminti ir įrengti naujojo DHL skubių siuntų terminalo biuro pertvaras buvo patikėta UAB „Tranela“, kurios veikla apima projektavimo, gamybos ir montavimo procesus, susijusius su stiklo konstrukcijomis. Įmonė projektuoja ir gamina kokybiškas stiklo ir aliuminio konstrukcijas, berėmio stiklo pertvaras, stiklinius balkonų, terasų ir laiptų turėklus, stiklinius stogelius bei kitus stiklo gaminius.

UAB „Tranela“ profesionalų komanda, naudodama sistemos „Reynaers“ profilius, DHL terminalo biure įrengė aliuminio stiklo pertvaras su durimis ir įeigos kontrolės sistema.

dhl skubiu siuntu terminalas

„Skirtingi aliuminio pertvarų užpildo parametrai leido užtikrinti vieningą vaizdą visame projekte ir nevienodus akustinius parametrus tam tikrose erdvėse. Tokiu būdu pasiekėme aukštą kainos ir kokybės santykį, taip pat sukūrėme patogias bei šiuolaikiškas darbo erdves“, – sako UAB „Tranela“ vadovas Raimondas Bartkevičius.

Išskirtinių sprendimų, pasak jo, pareikalavo užduotis nedelsiant pradėti gaminti pagal projektą objektui reikalingus gaminius ir taip sutrumpinti statybų trukmę.

Esminis tokių veiksmų iššūkis – įvertinti galimus nuokrypius ir gamybos etapiškumą, suderinti darbus su visais projekto dalyviais ir rangovais, kad būtų pasiektas visus tenkinantis optimalus rezultatas.

dhl skubiu siuntu terminalas

Tvariam pastatui – tvari vėdinimo įranga

Vėdinimo įrenginius DHL skubių siuntų terminalui suprojektavo ir pagamino UAB „Komfovent“. Naudodama energiją iš atsinaujinančių šaltinių, įmonė kasmet pagamina daugiau nei 28 tūkst. vėdinimo įrenginių, didžioji jų dalis eksportuojama į Vakarų Europos šalis.

Nors bendras vėdinimo įrangos našumas nėra itin didelis – 13 580 kub. m/val., pati įranga buvo projektuojama ir parenkama atsižvelgiant į griežtus techninius ir užsakovo iškeltus tvarumo reikalavimus.

Projektui pasirinkta modulinė pažangi „VERSO Pro“ vėdinimo įrenginių serija, sudaryta iš atskirų sekcijų, leidžiančių sumodeliuoti daugybę įrenginio variacijų pagal užsakovo poreikius ar projekto reikalavimus.

Įrenginiuose sumontuoti itin aukšto efektyvumo šilumogrąžiai, EC ventiliatoriai su „Super Premium“ IE5 energinės klasės sinchroniniais varikliais nesunkiai atitinka statybos reglamente nustatytus reikalavimus A++ energinės klasės pastatams.

Galingi vandeniniai šildytuvai ir aušintuvai sukuria komfortišką mikroklimatą DHL skubių siuntų terminale dirbantiems žmonėms tiek žiemos, tiek vasaros sezonais. „Komfovent“ vėdinimo įrenginiuose integruota valdymo sistema, kurioje įdiegti standartizuoti ryšių protokolai, leidžia įrenginius lengvai susieti su daugeliu pastatų valdymo sistemų (angl. BMS).

„Komfovent“ įmonė, turinti daugiau nei 20 metų patirties šioje srityje, džiaugiasi prisidėjusi prie dar vieno tvaraus projekto.

 

OBJEKTAS: Logistikos terminalo Rodūnios kel. 2 Vilniuje statybos projektas

UŽSAKOVAS / vystytojas: UAB „Terminalo projektas“

GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Eikos statyba“

ARCHITEKTAI: UAB „Projektų rengimo biuras“

INTERJERO AUTORIUS: Tomas Jasiulis

KONSTRUKCIJŲ PROJEKTUOTOJAS: UAB „Projektų rengimo biuras“

INŽINERINIŲ SISTEMŲ PROJEKTUOTOJAS: UAB „Projektų rengimo biuras“

TECHNINĖ PRIEŽIŪRA: UAB „Incorpus“

 

Nuotr.: Laimono Ciūnio (DHL skubių siuntų terminalas)

Leono Garbačausko („Ergolain“)

 

Partnerių turinys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Sostinės centre užbaigti 2 daugiabučiai

Centrinėje sostinės dalyje esantis Šnipiškių rajonas, kuriame telkiasi didieji sostinės verslai ir neseniai duris atvėrė ramybe alsuojantis Vilniaus japoniškas sodas,…

Has photos

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų